A két legnépszerűbb közösségi oldal, amit (bizonyára) gyermeked is használ, a Youtube és a Facebook. Ezek az oldalak konkrét szűrőkkel nem rendelkeznek, ami megvédhetné direkt módon a gyermeket a veszélyektől, de fontos tudni, hogy nagyban javít az információk minőségén, hogy milyen oldalakat lájkol a gyermek, kik az ismerősei, kiket követ a Facebookon, milyen csatornákra van feliratkozva a Youtube-on, mert elsősorban ezek határozzák meg a hírfolyamba kerülő információkat.
A Facebookra történő regisztráció alsó korhatára a 13 év, ez is jelzi, hogy nem a leggyermekbarátabb platform, ezért jó arról is gondoskodni, hogy elérd az általa és a vele megosztott információkat, legyen valamiféle kontrollod felette.
Ahogy előző bejegyzésünkben írtunk róla, nagyon fontos mindent
az alapoknál, a kommunikációnál, a szülő-gyerek közötti bizalmi kapcsolat megerősítésénél kezdeni,
s ha már a konkrét lépésekre tértek, akkor jöhet egy közös délutáni tevékenységként például a Facebook biztonsági beállítások és adatlapinformációk láthatóságának áttekintése.
Hírfolyamban megjelenő tartalmak
Az, hogy lefele görgőzve mibe botlik a gyermek, nagyban függ az általa kedvelt oldalaktól, a csoportoktól, amihez csatlakozik, ismerőseitől. Beszélj vele, és magyarázd el, hogy nem az ismerősök mennyisége, hanem az online ismerősi kör minősége a fontosabb. Ha fiatalon tudatosul benne ez a dolog, hogy tényleg csak ismerősöket fogadjon el a Facebookon, és időről-időre végeztek egy-egy „takarítást”, szelektálást, akkor fontos lépést tesztek a megelőzés érdekében. Nagyon gyakran ugyanis a valójában nem ismerős online ismerősök azok, akik
álprofilok mögé bújva elkezdhetik zaklatni,
bántani a gyermeket, és a legrosszabb az egészben az, hogy ilyen esetben a valódi felhasználó felkutatása igen bonyodalmas, akár kudarcba is fulladhat.
Természetesen a Facebookon kívül még számtalan közösségi oldal van, ahol érdemes kicsit belenézni, elmélyülni a biztonsági beállítások lehetőségeiben (Instagram, Snapchat, Vine, Google+), ha a Facebook be van biztosítva ilyen formában, a többi oldalon is kutassátok fel ezeket a lehetőségeket.
Kezdhetitek például az ismerősök ellenőrzésével. A nagytakarításhoz lépjetek be a Facebook adatlapotokra, ahol az Ismerősökre kattintva jeleníthetitek meg az összes ismerőst.
Itt lefele görgetve lehet végig nézni a listát, és az Ismerős gombra kattintva akár törölni a valójában nem ismerős személyeket, tiltani a zavaró üzeneteket küldő, zavaró tartalmakat posztoló személyeket.
Itt egyébként, ugyanúgy, mint minden más beállításnál érdemes kicsit körülnézni, átnézni,
mit hol találunk meg, és milyen lehetőséget kínálnak még az egyes gombok.
A Facebook egy új és gyorsított lehetőséget is biztosít annak érdekében, hogy oldalak, személyek követését leállíthassuk. A jobb felső sarokban lévő lefele mutató nyíl ikonocskára kattintva, a Hírfolyam-beállítások menüponton belül tudunk nagyon gyorsan rendet tenni a követett személyek/oldalak között. Ha már az ismerőseinket szelektáltuk, de még vannak olyanok, akik posztjai zavaróak, itt a követésüket le tudjuk állítani, anélkül, hogy mondjuk őket törölnénk a listából. Az Emberek követésének leállítása bejegyzések elrejtése céljából lehetőséget kiválasztva jutunk el egy listába, ahol egyszerű kattintásokkal válogathatunk ismerőseink és követett oldalak között, és ha a Csak oldalakra kattintunk, egyszerűen ki tudjuk választani az oldalak közül, egy-egy kattintással, amelyeket mostantól nem szeretnénk követni.
Adatlap információi: ki és mit tudhat meg a gyermekemről?
Most pedig nézzük meg, hogy hogyan látják mások a gyermek profilját. A jobb felső sarokban lévő, lefele mutató nyíl ikonra kattintva, és ott a Beállítások lehetőséget kiválasztva érhetjük el a Facebook beállítások kánaánját, ahol sok lehetőség sorakozik fel, ami közül egy néhányat a későbbiekben bemutatunk. Itt bal oldalt sorakoznak a lehetőségek, de most legelsőként menjünk az Idővonal és megjelölés gombra, ahol a Megtekintés, mint…-re kattintva tudunk betekinteni abba, mit is látnak mások, olyan emberek a profilunkból, a gyermekünk profiljából, akik jelenleg nincsenek az ismerősök listáján, mit lát a nyilvánosság, vagy egy adott személy. Hasznos lehet ebben a nézetben kicsit szétnézni, milyen nyilvános információkat érnek el mások. Az oldal frissítésével tudunk ebből a nézetből kilépni, majd lássunk hozzá az információk korlátozásához.
Menjünk a Névjegy menüre, és nézzük át sorban, ki mit lát ha erre a fülre kattint. Ha van olyan információ, amit el szeretnénk rejteni azt tegyük láthatóvá csak ismerősök számára (Ismerősök), vagy esetleg állítsuk be úgy az egyes információk láthatóságát, hogy azt csak az adatlap tulajdonosa láthassa (Csak én), de akár törölhetünk is információkat egy kattintással. Ahogy belépünk a fenti menübe, megjelenik minden nyilvános és privát infó, amit valaha a Facebooknak megadtunk, a láthatóság módosításának lehetősége a kurzor mozgatásával jelenik meg az egyes adatoknál. A Módosításra kattintva lehet módosítani ezeket az adatokat egyesével, vagy a kis x-re kattintva eltűntetni.
Néhány tanács:
-
A szülővárost, jelenlegi lakhelyet a gyermek profilján tegyük priváttá, annyira akár, hogy csak az ismerősei láthassák, vagy teljesen vegyük ki láthatóságát mások számára.
-
Telefonos elérhetőséget semmiképp se adjunk meg a gyermek adatlapján (más, amikor biztonsági beállításként adjuk meg a telefonszámunkat, az valóban hasznos lehet, de a gyermek adatlapján ez az információ nyilvánosan ne jelenjen meg), se a lakcímet.
-
Az Iskola megadása is kerülendő, vagy legyen csak az ismerősök számára látható.
-
Minden más információt, ami eddig megjelent, mérlegeljünk. De valójában minél kevesebb információ jelenik meg, a gyermekünkre nézve annál jobb.