A testmozgás fontosságáról, annak jótékony hatásáról manapság naponta jelennek meg írások; a sajtó, a média igyekszik felhívni figyelmünket minderre.
Azzal is gyakran szembesülünk, hogy óvodás gyermekeink 70-80%-a tartáshibás, vagy más ortopédiai problémával küzd. Ezek a problémák az életkor növekedésével párhuzamosan fokozódnak. Már úgy gondoljuk, mindent tudunk erről a témáról, kezelni tudjuk azt, de az eredmények nem ezt igazolják.
Óvodai gyógypedagógusok javasolják, hogy igyekezzünk megszerettetni gyermekeinkkel a testmozgást, életük szerves részévé tenni azt, hogy aztán egészséges nemzedék növekedjen fel. Nemcsak a hagyományos gyógytornának van nagy szerepe, de a megelőző gyógytestnevelésnek, az ú.n. kinetoprofilaxiának, illetve az óvodai testnevelésnek is. Hiszen könnyebb megőrizni az egészséget, mint visszaszerezni azt.
A korai diagnózis különösen fontos a gyermekkorra jellemző ortopédiai betegségeknél. Az idő meghatározó tényező: elég ha a veleszületett csípőficamra gondolunk, vagy a Perthes–kórra, és még sorolhatnám.
Az időveszteség maradandó károsodásokat is okozhat.